Ospa u dzieci – jak wygląda? jak leczyć?

0
773

Ospa wietrzna jest chyba najbardziej rozpoznawalną wirusową chorobą zakaźną wieku dziecięcego. W Polsce rok w rok odnotowuje się około 150 tysięcy zachorowań, z czego zdecydowana większość dotyczy dzieci w wieku do 10 lat. Ospa jest wysoce zaraźliwa, prawdopodobieństwo zarażenia w przypadku kontaktu z chorymi wynosi blisko 100%, a do zachorowania czasami wystarczy czasami dosłownie jeden krótkotrwały kontakt.

Ospa wietrzna – objawy i przebieg

Ospe wietrzną wywołuje wirus Varicella Zoster Virus – VPV (ten wirus wywołuje również półpasiec). Ospa jest niesamowicie zaraźliwa ponieważ można się nią zarazić zanim nastąpią objawy u chorego! Chory zaraża inne osoby w swoim otoczeniu już 2 dni przed wystąpieniem objawów i może zarażać aż wystąpią ostatnie strupki. Zarazić się można drogą kropelkową, kiedy chory kicha lub kaszle, ale także przed dotyk. Nie chodzi nawet o dotykanie skóry, gdyż wirus może być na przedmiotach z którymi chory miał kontakt, na przykład na sztućcach. Okres wylęgania wynosi około 3 tygodnie. Po tym czasie pojawiają się takie objawy, jak:

  • gorączka do 39 st.C
  • złe samopoczucie
  • osłabienie
  • brak apetytu
  • bóle głowy i mięśni
  • charakterystyczna bardzo swędząca wysypka

Wysypka pojawia się w na całym ciele, także na głowie (co bardzo utrudnia smarowanie maścią leczniczą) oraz na narządach płciowych, co jest bardzo bolesne.

Ospa u dzieci – leczenie

Dobra wiadomość jest taka, że mimo bardzo przykrego przebiegu, ospa wietrzna jest w pełni uleczalna. Leczenie polega głównie na podawaniu środków zmniejszających gorączkę, a także na smarowaniu skóry maściami redukującymi swędzenie. Najlepsze efekty w zbijaniu gorączki dają leki zawierające paracetamol, natomiast należy unikać podawania dziecku lekarstw zawierających salicylanów (czyli na przykład aspirynę), dlatego, że istnieje prawdopodobieństwa wystąpienia zespołu Reye’a. Dodatkowo należy dopilnować, aby dziecko nie drapało pęcherzyków, ponieważ wtedy dłużej się goją oraz mogą pozostawiać bardzo nieestetyczne blizny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here