Muzyka w ciąży

0
1033

Ostatnio coraz więcej mówi się o tym, że dziecku uczy się i przyswaja różne informacje już w łonie matki. W końcu bobas w brzuchu słyszy dźwięki, porusza się, czuje dotyk. Skupimy się jednak na dźwiękach, a dokładniej na muzyce. Czy warto puszczać dziecku muzykę w ciąży? Czy ma ona jakikolwiek wpływ na rozwój dziecka? Jaki wpływ ma muzyka na rozwijającego się w brzuchu bobasa?

Muzyka w ciąży – co słyszy dziecko?

Jeżeli chodzi o to, jaką muzykę warto słuchać w ciąży, to zasada jest bardzo prosta. Puszczaj taką muzykę, jaką sama lubisz i jaką masz ochotę słuchać! Dziecko wie, kiedy Ty się cieszysz, kiedy jesteś radosna i jest szczęśliwe razem z Tobą! Mały bobas zaczyna słyszeć pierwsze dźwięki w swoim otoczeniu już w pierwszym trymestrze ciąży. I dźwięki otaczają go cały czas – słyszy radio, telewizor, słyszy rozmowy swoich rodziców czy szum ulicy. A jak słyszy dziecko w brzuchu? Trochę tak, jak my pod wodą. Dźwięki są stłumione, przygłuszone, ale cały czas do niego docierają. No właśnie! Jest jeden dźwięk, który towarzyszy dziecku od samego początku, kiedy zaczyna słyszeć i słyszy go do porodu, 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Wiecie co to za dźwięk? Oczywiście! To bicie serca jego mamy! Zauważcie, że dziecko już po narodzinach odczuwa swego rodzaju tęskontę za tym dźwiękiem i często uspokaja się, kiedy go słyszy.

Jaką muzykę puszczać dziecku w ciąży?

Może zacznijmy od tego, jakich dźwięków nie lubi dziecko, które nadal jest w brzuchu mamy. Na pewno nie lubi ostrych i gwałtownych dźwięków, takich jak wybuchy petard. Unikałbym także hałasu, więc imprezy techno czy koncerty heavy metalowe raczej odpadają. Niektórzy twierdzą także, że dziecko może stresować na przykład szczekanie psa. Jest to prawda, ale nie do końca, bowiem dziecko odróżnia szczekanie naszego psa od obcego! Jeżeli chodzi o piosenki to najmilsze dla dziecka są te śpiewane przez mamę i tatę! Na drugim miejscu postawiłbym muzykę klasyczną – Mozarta, Vivaldiego,Schumanna czy Bacha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here