Jak powinno wyglądać menu 15 miesięcznego dziecka?

0
529

Układanie jadłospisu dla 15-miesięcznego dziecka nie jest prostym zadaniem. Dziecko nie jest już niemowlakiem, który żywi się głównie mlekiem, ale jeszcze nie spożywa posiłków, jak osoba dorosła. Wszystko to sprawia, że rodzice przyznają, że stworzenie menu dla swojego dziecka na tym etapie rozwojowym jest dla nich nie lada wyzwaniem. Jak powinien wyglądać jadłospis 15-miesięcznego dziecka? O czym warto pamiętać, a czego lepiej unikać?

Prawidłowy jadłospis malucha w wieku 15 miesięcy powinien składać się z 5 posiłków. Oczywiście nie zawsze dziecko będzie zjadać z ochotą wszystko to, co przygotował rodzic. Na tym etapie ważna jest jednak różnorodność smaków i zaspokajanie ciekawości dziecka związanej z ich odkrywaniem. Dzienny jadłospis dziecka powinien uwzględniać śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Ostatni posiłek powinien być podany dziecku około godziny 20.00. Śniadanie i drugie śniadanie

Na pierwsze i drugie śniadanie śniadanie rodzic może przygotować kanapki z ciemnego pieczywa, z jajkiem czy z chudą wędliną (najlepiej samodzielnie przygotowaną w domu, lub musli czy płatki zbożowe podane z mlekiem Junior czy jogurtem. Przykładem dobrego jakościowo musli, bez dodatku cukru, w kształcie kaczuszek i kwiatuszków będzie Chrupiące musli z truskawkami i bananami HiPPNie zaleca się podawania dziecku parówek, jeżeli rodzic nie ma pewności co do ich składu. W wielu przypadkach parówki tworzone są z mięsa oddzielonego mechanicznie z dodatkiem wielu dodatków technologicznych i substancji wzmacniających smak. Podczas pierwszego i drugiego śniadania dziecko powinno otrzymać również porcje warzyw i owoców

Obiad

Obiad 15-miesięcznego dziecka powinien składać się z kaszy, ziemniaków lub makaronu. Oczywiście do tych składników należy dodać chude mięso (kurczak lub indyk). Obiad powinien zawierać duże ilości warzyw i surówek. Owoce i warzywa można dostarczyć dziecku w postaci soku, np.: przygotowanego w sokowirówce.

Doskonałą alternatywą tradycyjnych domowych dań w przypadku, kiedy rodzice nie mają czasu na gotowanie lub nie potrafią przyrządzić smacznej potrawy, którą zje ich dziecko są dania HiPP. To posiłki dla małych dzieci, które tworzone są na bazie naturalnych, ekologicznych surowców. Wśród produktów HiPP rodzice znajdą między innymi takie propozycje dań jak: zupa gulaszowa, spaghetti bolognese, czy makaron z łososiem, marchewką i brokułami. Posiłki HiPP to także pomysł na obiad dla malucha w czasie podróży, gdyż ich hermetyczne opakowanie sprawia, że nie wymagają szczególnych warunków przechowywania

Podwieczorek

Na podwieczorek warto podać dziecku owoce z jogurtem naturalnym. Należy się jednak wystrzegać monotonii w postaci podawania tych samych składników. Doskonałym urozmaiceniem podwieczorku mogą być deserki i musy oferowane przez HiPP. Szeroka gama asortymentu sprawi, że maluch z pewnością nie zazna nudy w trakcie posiłków!

Kolacja

Na kolację 15-miesięczny maluch powinien spożywać kaszkę, gdyż nie obciąża ona nadmiernie żołądka i sprawia, że maluch zasypia syty.

15 miesiąc życia dziecka to specyficzny czas, kiedy w posiłkach dziecka zaczynają pojawiać się kawałki stałych pokarmów (jak kasza, kawałki ryby, rozdrobniony makaron, czy ryż). Dobrze, aby jadłospis 15-mięsiecznego dziecka zawierał atrakcyjne i urozmaicone posiłki, bo w tym wieku dziecko zafascynowane poznawaniem świata, może wykazywać mniejsze zainteresowanie jedzeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here