Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

0
689

Rozwód mamy i taty to dla dziecka bardzo stresujący okres. Prawdopodobnie tą rozmowę, podczas której powiecie mu o tym, że się rozstajecie zapamięta do końca swojego życia. Trzeba zatem przygotować się do niej bardzo starannie, żeby nie okazało się, że przez nasza decyzja spowoduje problem z którym psychika dziecka może sobie nie poradzić.

Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Przede wszystkim do tej rozmowy musicie się obydwoje przygotować, nie może to być spontaniczna decyzja. Dlatego najpierw omówicie tą rozmowę razem między sobą, a dopiero później porozmawiajcie z Waszym dzieckiem. Decyzja jak powiedzieć dziecku o rozwodzie jest tak samo trudna jak sama decyzja o rozstaniu. Rozwód w toksycznej atmosferze, wieczne kłótnie między Wami i wciąganie w nie Waszych pociech, to wszystko może się okazać brzemienne w skutkach. Dziecko może mieć ciężką do zwalczenia traumę, lęk przed angażowaniem się w związkach, co przełoży się na jego relację z partnerami w dorosłym życiu. Miejsce, w którym oznajmcie dziecku, że bierzecie rozwód powinno być neutralne, aby przyszłościowo nie kojarzyło mu się z tą rozmową. Zarezerwujcie także na nią tyle czasu, ile tylko możecie, odcinając się od wszystkiego co może rozpraszać. Wyciszcie telefony, wyłączcie radio i telewizor. Chodzi o to, aby dziecko było skupione na tym, co chcecie mu powiedzieć i żeby jasno rozumiało przekaz rozmowy. Jej puentą nie powinien być jednak rozwód, ale zapewnienie o tym, że nadal je kochacie. Pozwólcie sobie na łzy, przez łzy zarówno Wy, jak i Wasza pociecha pozbędziecie się nadmiaru emocji.

Relacje z dzieckiem po rozwodzie

Prawdopodobnie po rozwodzie (a pewnie nawet już przed) nie będziecie już mieszkać razem. Dlatego bardzo ważne jest maksymalnie częsty kontakt z dzieckiem. Nie bójcie się z nim rozmawiać zwłaszcza, gdy jest już nastolatkiem. Niech dziecko ma świadomość tego, że mimo iz nie jesteście już małżeństwem może nadal na Was liczyć, a Wy liczycie się z jego zdaniem. Niech Wasze relacje z dzieckiem cały czas pozostaną pełne miłości i szczerości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here