Jak poradzić sobie z bólem piersi przy karmieniu? 3 porady

0
553

Podczas karmienia piersią mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Nie są one niczym nienormalnym i mają różne podłoże. Niekiedy chodzi o zapalanie gruczołów mlekowych, innym razem o złe ułożenie dziecka. Jeśli stan bólowy pojawia się często i jest bardzo dokuczliwy, musisz skonsultować się ze specjalistą.

Prawidłowe ułożenie malucha

Jako niedoświadczona młoda mama masz prawo nie wiedzieć, jak prawidłowo przystawiać malucha do piersi. Zaraz po porodzie najbezpieczniej jest skonsultować się z doradcą laktacyjnym. Pomoże on Ci przyłożyć niemowlaka do piersi w taki sposób, by mógł on możliwie głęboko chwycić brodawkę. Najpewniej doradzi także, by przed karmieniem lekko uciskać okolice brodawek, by nadmiar mleka odpłynął. Wszystko to sprawi, że pierś będzie miękka i maluch szybciej poradzi sobie z prawidłowym złapaniem sutka.

Zbyt dużo pokarmu

Po pierwszych kilku dniach od porodu w piersiach może zostać wytworzone bardzo dużo pokarmu. Piersi są wtedy obrzęknięte i twarde. W tej sytuacji powinnaś masować delikatnie piersi przed przystawieniem malucha i karmić go nawet osiem razy dziennie. Jeśli to nie wystarczy, użyj laktatora. Urządzenia firmy Lansinoh są w pełni bezpieczne i pozwalają na szybkie i skuteczne odciąganie pokarmu. Najlepiej wybrać laktator podwójny, pozwalający na jednoczesne pobieranie mleka z obu piersi. Pozwoli Ci to zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Na różne dolegliwości

Podrażnione i bolące brodawki to nic przyjemnego. Nawet jeśli nauczysz się prawidłowego przykładania malucha, przez pewien czas możesz borykać się z popękanymi sutkami. W tej sytuacji świetnie sprawdzi się lanolina. Ten wosk zawiera mnóstwo witamin i substancji odżywczych przyspieszających gojenie naskórka. Pełni także funkcję ochronną, dzięki czemu ryzyko infekcji znacznie się zmniejsza.

Ból piersi podczas karmienia pojawia się u wielu mam. Nie musisz jednak się na niego godzić. Najlepiej szybko rozpocząć walkę, ponieważ stany zapalne i dolegliwości bólowe mogą sprawić, że za szybko zrezygnujesz z karmienia piersią, co może odbić się na zdrowiu malucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here