Dziecko nie chce się uczyć? Co zrobić?

0
751

Zakończenie edukacji na odpowiednim poziomie w dzisiejszych czasach jest absolutną koniecznością, jeżeli chcemy aby nasze dzieci coś w życiu osiągnęły. My dorośli to rozumiemy, ale nasze pociechy często wręcz przeciwnie. Dlatego tak ważne jest, aby każdy rodzic wiedział, co zrobić w sytuacji w której dziecko nie chce się uczyć. Zapoznajcie się zatem z naszym wpisem w którym przedstawiamy jakie mogą być przyczyny awersji do nauki oraz co zrobić, że ją u naszego dziecka przełamać.

Przede wszystkim znajdź przyczynę!

Przyczyn może być bardzo wiele i wskazanie wszystkich jest praktycznie niemożliwe. Rzadko kiedy jest to zwykła niechęć do nauki czy lenistwo. Najczęściej dziecko nie chce się uczyć, bo nie ma odpowiedniej motywacji, a jak nie ma motywacji to nie ma wyników. To wszystko sprawia, że dziecko może czuć się sfrustrowane, przez co jeszcze bardziej się wycofa. Kolejne możliwe powodu tego, że dziecko nie chce się uczyć to na przykład problem z koncentracją. Kiedy nasz syn czy nasza córka nie może skupić dłużej uwagi na jednej czynności, to nie ma możliwości przyswoić wiedzy. Inne powody są już bardziej natury fizjologicznej czy nawet zdrowotnej. Być może ma problemy ze wzrokiem, słuchem lub mową. Znaleźć powód tego, dlaczego dziecko nie chce się uczyć jest sprawą absolutnie priorytetową, jeżeli zależy nam na naprawieniu tej sytuacji.

Jak pomóc dziecku, które nie chce się uczyć?

Jeżeli znamy już przyczynę awersji do nauki, wówczas możemy zająć się rozwiązaniem tego problemu. Naszym zadaniem, jako rodziców, będzie znalezienie sposobu i zmotywowanie naszego dziecka do nauki (chyba, że podstawą problemu są wyżej wymienione wady wzroku czy słuchu). Pamiętajcie jednak o najważniejszej kwestii, my rodzice mamy motywować i zachęcać, a nie karać czy zmuszać! Każde dziecko jest inne i każde motywuje coś innego. Pytanie jest też takie, jakie ma ono zainteresowania, w czym czuje się mocne a w czym słabsze. Nigdy nie jest tak, że nasze dzieci mają problemy z każdym przedmiotem, choć problem z jednym może kłaść się cieniem na cały proces szkolnej edukacji. Motywujmy i pokładajmy wiarę w naszych dzieciach – to złota zasada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here