Czy trzeba kąpać noworodka codziennie?

0
723

Kiedy rodzi się dziecko jest to najpiękniejsza chwila w życiu każdego rodzica! Natomiast zaczyna się też wtedy zupełnie nowa przygoda, podróż po zupełnie nieznanej drodze. Trochę żartobliwie – rodzi się dziecko, a nikt nie dał instrukcji obsługi. Najczęściej co prawda możemy liczyć na pomoc rodziny i położnej, natomiast ten czas nie będzie trwał wiecznie. Zostajemy pozostawieni sami sobie i zdani tylko i wyłącznie na siebie. Pojawia się mnóstwo pytań i musimy na szybko znaleźć odpowiedź. Nie mówię tutaj o sytuacjach wyjątkowych, jak choroby, tylko o wyzwaniach dnia codziennego, takich jak na przykład odpowiedź na pytanie czy trzeba kąpać noworodka codziennie?

Jak często kąpiemy małe dziecko?

Pierwszą kąpiel w swoim życiu noworodek „zalicza” już w pierwsze lub drugiej dobie życia. Nie kąpiemy dziecka wtedy sami, tylko robi to wykwalifikowana położna lub pielęgniarka. Wychodzimy ze szpitala, wracamy do domu i co wtedy? Kąpać czy nie kąpać? Przede wszystkim ustalmy sobie jedną bardzo ważną rzecz – kąpiel dla noworodka nie jest tylko zabiegiem higienicznym, ale też swego rodzaju przygodą i relaksem. Dla tak małego dziecka ważne są rytuały, powtarzanie pewnych czynności dzień po dniu, najlepiej w tych samych porach dnia a nawet godzinach. Dlatego ja jestem zwolennikiem kąpieli codziennej, ale właśnie z tego powodu, a nie z powodów zdrowotno-higienicznych.

Jaka powinna być kąpiel dla noworodka?

Powiem wprost – ciepła. Nie gorąca, ale ciepła. Nasze pierwsze dziecko kąpaliśmy w sugerowanej przez lekarzy i położne temperaturze wody równej 37 stopniom Celsjusza. I co? I był płacz za każdym razem. A wystarczyło podnieść temperaturę wody o 2-3 stopnie, żeby zrelaksowany noworodek zaczął uwielbiać tą czynność. Nie twierdzę, że jest to uniwersalna metoda i sprawdzi się w każdym wypadku, natomiast warto ją przetestować, kiedy dziecko płacze przy kąpieli. Natomiast każde dziecko jest inne, jednemu przeszkadza zbyt chłodna woda, a drugiemu może przeszkadzać zbyt jasne światło. Pamiętajmy, że kąpiel jest dla dziecka, a nie dla nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here