Co powinno jeść roczne dziecko?

0
686

Zastanawiacie się czasami jak powinno wyglądać menu dla rocznego dziecka? Co może już jeść a na co nie jest jeszcze gotowy? Pamiętaj, że w tym okresie zaczyna się kształtować jego gust kulinarny, a przede wszystkim jest też etap dynamicznego rozwoju, zarówno ruchowego, jaki i psychicznego czy intelektualnego. W myśl zasady „jesteś tym, co jesz” dieta dziecka w tym okresie musi być przemyślana i starannie przygotowana. Zatem co powinno jeść roczne dziecko? Czy możemy dzielić się z nim naszymi posiłkami, czy musimy gotować dla niego zupełnie osobne dania?

Menu dla rocznego dziecka

Zacznijmy może od tego, co może jeść dziecko, które obchodziło już pierwszą rocznicę urodzin. Generalnie wyznajemy zasadę, że podstawą diety w tym wieku powinny być wszelkiego rodzaju warzywa (choć nie wszystkie, ale o tym potem). Warzywa oczywiście powinny być wysokiej jakości, w miarę możliwości dobrze by było, jakby pochodziły ze staranie wyselekcjonowanych upraw ekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby kupowanie nie w marketach czy popularnych dyskontach, ale w kooperatywach lub na bazarach. Oprócz warzyw możecie podawać dzieciom także jajka, mięso, drób i ryby. Oczywiście także w tym przypadku musimy koniecznie zwrócić uwagę ich pochodzenie. Jajka najlepiej aby były oznaczone jako ekologiczne, w najgorszym wypadku mogą być te od kur z wolnego wybiegu. W żadnym wypadku nie podajemy rocznemu dziecku jaj pochodzących z chowu klatkowego.Pamiętaj, że roczne dziecko powinno spożywać minimum 5 posiłków dziennie, dlatego też tak ważne jest, aby były one w pełni wartościowe i zapewniały porządną dawkę „zdrowych kalorii”.

Czego nie powinno jeść roczne dziecko?

Oprócz tego, jak powinna wyglądać dieta dla rocznego dziecka, równie ważne jest to, jak nie powinna ona wyglądać. Przede wszystkim tworząc menu dla rocznego dziecka musimy unikać posiłków mocno przyprawionych oraz ciężkostrawnych. Takie dania jak: kotlety schabowe czy mielone, kapusta kiszona zasmażana czy tłuste mięsa mogą smakować dziecku (trudno się dziwić w sumie), ale mogą także powodować bardzo bolesne wzdęcia, niestrawność czy zaparcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here